poniedziałek, 16 maja 2011

Brak historii w BIK a pożyczka


Ubieganie się o kredyt nie jest trudne, należy jednak spełnić wiele warunków wymaganych przez bank. Legitymować się odpowiednimi dokumentami, posiadać stałe źródło dochodu, zabezpieczenie kredytu i pozytywną historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej, określanej jako BIK. Oczywiście ten warunek nie musi być wymagany, jeśli interesuje nas opcja kredyt bez BIK, często jednak dużo kosztowniejsza, choć mniej skomplikowana.

Nietypowa sytuacja powstaje, gdy o kredyt ubiega się osoba, która nie posiada żadnej historii w BIK. Ani złej, ani dobrej. Wbrew pozorom takie sytuacje są częste – wystarczy nie brać kredytów, nie posiadać zaległości finansowych. Dla banku, taka osoba, choćby ubiegała się o niewielki kredyt gotówkowy jest traktowana jako klient, który może nie spłacać kredytów. Oczywiście dużo trudniejszą sytuację ma osoba, która jest notowana w BIK i posiada opinie negatywną, jednak brak opinii może być również przeszkodą. Niestety więc, warto stworzyć sobie taka historię.

Można dokonać tego w niesamowicie prosty sposób. Aby wypracować sobie pozytywną opinie w BIK wystarczy posiadać zobowiązanie finansowe i spłacać je w terminie. Jeśli więc planujemy w przyszłości ubieganie się o kredyt wyższej wysokości, postarajmy się już dziś o dobrą opinie w BIK. W tym celu można wykonać jedną z kilku czynności:

-wziąć kartę kredytową z minimalną sumą do wykorzystania i spłacać zobowiązanie w terminie.

-zakupić dowolny produkt ratalny i spłacać go zgodnie z układem ratalnym.

-wziąć niewielki kredyt gotówkowy i spłacać go w terminie.

Opinia w BIK, podawana jest często w postaci punktów. Statystyki mówią, że o kredyt hipoteczny może ubiegać się osoba, która ma ich około 500 lub więcej. Warto zadbać o swój dorobek punktowy w BIK. W przyszłości może to się opłacać. Oczywiście nie można wypracowywać sobie dobrej opinii w BIK, kosztem budżetu domowego. Więc jeśli zamierzamy zrobić to na wspomnianych zasadach warto zadbać, by zobowiązania finansowe były jak najmniejsze a najlepiej, jeśli miałyby życiowe wytłumaczenie.

Więcej na temat BIK przeczytasz:
- Czym jest BIK?
- W jaki sposób uzyskać informacje z BIK?
- BIK - ocena punktowa