piątek, 13 maja 2011

Jak pożyczać i niewiele tracić?


Pożyczanie gotówki zawsze wiąże się ze stratą. Może prawie zawsze. Pożyczanie od bliskich przeważnie nie kosztuje nic poza wysokość długu. Jednak w firmach pożyczkowych jest zupełnie inaczej, pożyczka kosztuje i to niemało. Bywają bowiem sytuacje w których wysokość kosztów to ponad 100 % wartości pożyczki!. Dzieje się tak, dzięki sprytnemu omijaniu przez firmy ustawy antylichwiarskiej i naliczaniu dodatkowych – często niezgodnych z prawem opłat. Pytanie więc jest oczywiste? Jak pożyczać, aby dużo nie płacić?

Odpowiedzi na to pytanie próżno szukać w biurach firm pożyczkowych, czy banków. Receptę musimy znaleźć sami. Niestety nie ma żadnej, która daje 100 % gwarancji. Jedyną możliwością uniknięcia wielkich kosztów pożyczek jest uważnie przyglądanie się ofertom firm pożyczkowych. Na początku warto zdać sobie sprawę z tego, że niektóre typy pożyczek są wyjątkowo drogie i warto ich unikać. Przykładem tutaj mogą być pożyczki, w których nie jest wymagane dokumentowanie swojej zdolności kredytowej, lub wymagania są dość mierne. Przykład? Pożyczka bez BIK. Z reguły fakt nie sprawdzania rejestru BIK mówi sam za siebie – tutaj pożyczkę mogą otrzymać osoby, które są zadłużone, a więc nie posiadają zdolności kredytowej, więc dokumentowanie tego oczywistego faktu nie ma sensu. Konsekwencją jest jednak wysoka cena takich pożyczek. Podobne sytuacje? Pożyczka na dowód. Tutaj jest już opcja sprawdzenia klienta w BIK, ale nie jest to generalna zasada. Zawsze jednak pożyczka tego rodzaju, z uwagi na ryzyko jej nie spłacania będzie droższa.

Jak zatem pożyczać, aby wiele nie płacić? Należy na początku odpowiedzieć sobie na pytania: czy niezbędna jest pożyczka, czy kredyt? Różnica jest zasadnicza, bowiem kredyt jest produktem, z którego pieniądze możemy zużyć w ściśle określonym celu, pieniądze z pożyczki – przeważnie w dowolnym. Kredyt często jest po prostu korzystniejszy, chociażby dlatego iż udzielają go banki – instytucje, które działają zgodnie z prawem bankowym, które zapewnia chociażby określenie maksymalnych opłat ponoszonych przez klienta w związku z pożyczkom, czy kredytem. Jeśli potrzebujemy pożyczki – również otrzymamy ją w banku, pod warunkiem, że spełniamy warunek zdolności kredytowej. Taka forma pożyczania zawsze wiąże się z niższymi kosztami.

A co w sytuacji, gdzie nie spełniamy tego warunku? Pozostaje nam analiza ofert firm parabankowych. Trzeba uważnie szukać, aby wybrać ofertę tanią i dopasowaną do naszych potrzeb. Pożyczanie może być niedrogie, potrzebny jest jednak czas na znalezienie konkretnej oferty i wiedza na temat pożyczek i ich kosztów. Wiedzę zawsze możemy zdobyć, warto się o to starać, ponieważ oszczędności w ten sposób uzyskane mogą być znaczne.