niedziela, 1 maja 2011

Pożyczka z BIK, czy bez BIK

Otrzymanie kredytu lub pożyczki nie zawsze jest łatwe. Wie o tym każdy, komu bank odmawia jego przyznania. Istnieje rozwiązanie znane jako pożyczka pozabankowa, to praktycznie jedyne rozwiązanie dla osób, które  nigdy nie otrzymają kredytu w banku. Firmy oferujące pożyczki pozabankowe z mniejszą uwagą przyglądają się BIK, lub wcale nie sprawdzają kryteriów dochodowych. A więc szansa? Czy na pewno?


Przyszły klient nie musi spełniać wielu – obowiązkowych w banku – wymogów, ceną jednak jest koszt pożyczki. Nie jest on mały. Oczywiście nie można tu mówić o wysokim oprocentowaniu – jego wysokość reguluje prawo i firmy pożyczkowe dyktując oprocentowanie, muszą mieścić się w ramach określonych przez ustawę. Myliłby się jednak, kto by uznał, że dzięki ograniczeniu wysokości oprocentowania pożyczki będą tańsze. Firmy pożyczkowe, dodatkowe koszty ukrywają pod innymi nazwami: prowizja od kredytu, ubezpieczenie, stawka za obsługę przedstawiciela, czy cena za wydanie dokumentów. Z reguły, te koszty są skrzętnie ukryte – oczywiście pojawiają się w umowach, jednak skomplikowane zapisy, aneksy, regulaminy i ogrom innych dokumentów, które otrzymuje klient mogą spowodować, że koszty dodatkowe nie zostaną przez niego zauważone.

Jak zatem wybrać pożyczkę, która byłaby korzystna? Odpowiedzi na to pytanie, należy zacząć od stwierdzenia, że pożyczki, określane jako pożyczki prywatne, nigdy nie są i nie będą tak tanie, jak kredyt bankowy. Pożyczki w swojej ofercie ma wiele firm, trzeba wiedzieć, że różnice w opłatach i prowizjach, pomiędzy poszczególnymi ofertami mogą sięgnąć znacznych sum, warto więc poświęcić trochę czasu, na analizę ofert.

Pierwszą, najważniejszą sprawą są koszty pożyczki. Należy sprawdzić pełne koszty, nie tylko oprocentowanie, istotna jest wysokość różnego rodzaju opłat, jak choćby prowizji, opłaty za wniosek, czy ubezpieczenia pożyczki, które często jest znaczną częścią płaconej raty. Należy przyjrzeć się warunkom, na których udzielana jest pożyczka. Niekorzystne zapisy nie muszą być związane z kosztami kredytu. Często, bardzo niekorzystnymi są zapisy o karach umownych, dotyczących nieterminowej spłaty. Nawet przypadkowe spóźnienie z płatnością, może być wtedy początkiem lawiny kar i innych opłat dodatkowych.

Warto również poznać opinie o firmie, która pożyczek udziela. Może ktoś, ze znajomych korzystał z jej usług? A może w Internecie znajdują się opinie klientów tej firmy? Warto to sprawdzić, pamiętając jednak, że Internet, to nie wyrocznia.

Podsumowując: osoby szukając pożyczek gotówkowych, powinny zdać sobie sprawę, że pożyczka w takich miejscach to zło konieczne. Warto więc się postarać, aby było związane z jak najmniejszymi kosztami, dlatego wybór oferty jest niezwykle istotny. Zły – może pogrążyć finansowo na lata, dobry – może dodać nam trochę gotówki, która jednak z dużą nawiązką należy spłacić. Trzeba o tym pamiętać.